Котките са едни от най-предпочитаните домашни любимци, особено сред жените. Има доста противоречиви мнения относно това дали капризните грации обичат стопанина си, както верните приятели на човека – кучетата или единствено се грижат за собствения си комфорт и територия. Събрали сме колекция от най-красивите породи котки с полезна информация за всеки вид:
21 МЯСТО – МАНЧКИН
Изключително интересна и необикновена порода котки с малко комичен вид. Тези котки имат почти 2-3 пъти по-къси крака в сравнение с други представители на този вид. Тази порода се е появила не в резултат на селекция, а от спонтанна мутация през 30-те години на миналия век.
Поведение: Притежателите на тази порода котки отбелязват, че техните питомци не обичат много да мяукат. Изключително подвижни, съобразителни и игриви. Обичат да вървят след стопанина си, изключително послушни и могат да се научат да изпълняват по-прости гласови команди.
Една от най-древните породи дългокосмести котки, чиято родина е Турция. Често я бъркат с персийската котка, която има подобен външен вид. Турската ангорка е значително е по-малка от персийската котка, по-подвижна и стройна и с по-удължена муцуна.
В периода 1614 – 1624 г. по време на своето дълго пътешествие из Източна Европа, Турция, Персия и Индия италианският аристократ Пиетро дела Вале открива необикновената за Западна Европа, но доста широко разпространена порода домашни котки с дълга козина, а неговият съвременик французинът – сеньор е първият европеец, който започва да ги развъжда.Един от първите притежатели на такава екзотична котка е кардинал де Ришельо.
В днешно време чистокръвната ангорка е много рядко срещана в Европа , понеже повечето са кръстосани с други породи дългокосмести котки, най-вече с персийската котка. Все пак, ако търсите чистокръвна порода на този представител, най-добре е да се ориентирате към Турция, от където е и произлязла.
Поведение: Спокойни, умни и предани към стопаните си. Добре се адаптират към различните начини на живот.
Персийката е представител на дългокосместите котки с характерна за нея сплескана муцуна, малък и широк нос. В произхода на персийската котка има много неясноти. Най-вероятно тя е резултат на кръстоска между пустинната котки и азиатската котка обитаваща азиатските степи. Родината на персийската котка се счита Турция. Развъждането в Европа на тази порода е започнало през 16-17 век, когато е пренесена в Италия, а след това и във Франция.
Поведение: изключително опитомена, дори е загубила инстинкта си за лов на мишки и не може да проживява самостоятелно, като улична котка. Много любвеобилна,спокойна, с пълно доверие към своя стопанин. Предаността й може да се сравнява с тази на кучетата.
Едва ли ще сгрешим ако кажем, че началото на породата американски кърл е поставено през 1981 г. Тогава първите забелязани котки със завити уши били две скитащи бездомни котенца, озовали се в дома на Джо и Грейс Руга от Лейкууд, Калифорния. Стопаните обърнали внимание на странните, завити назад уши със здрав хрущял. Едното котенце поело нататък по пътя си, а другото, оказало се женско, се установило мирно на дивана.
След година, вече порасналата котка, наречена Суламиф, родила четири котенца. Всички те имали завити уши. Така било установено, че завитите уши са доминантен признак и са възникнали в резултат на спонтанна мутация. Завитите уши се образували на 4-7 ден след раждането. Самият завитък се разполагал на една трета от основата на ухото.
Поведение: смесица от преданост, нежност и любопитство. Изключително здрави и лесни за отглеждане. Игриви и любознателни дори и в по напреднала за тях възраст.
Особености и характер: славят се с дълголетие, живеят около 2-25 години. Активни и плодовити през целия си живот.
15 МЯСТО СИНГАПУРСКА КОТКА
Сингапурската котка пренадлежи към късокосместите породи. Тя е създадена през 1975 г. в САЩ. Както се вижда от името, котките от тази порода произхождат от Сингапур. През 1974 г. на една от сингапурските улици туристи хванали 3 интересни котки, които били транспортирани в САЩ, където предизвикали голям интерес и възхищение сред любителите на котки още на първата изложба. Нарекли ги сингапурски – на името на острова, откъдето произхождали. През следващата година семейство Медоу докарали още котки от Сингапур, а и други любители започнали да внасят от тези красиви котки. Така била сформирана основата на тази красива и интересна порода. Днес в САЩ, Англия, Япония и някои европейски страни има над 1000 сингапурски котки, с които се води целенасочена развъдна дейност, поради голямото търсене и успехите им на фелиноложки изложби.
Поведение: изящна, жизнерадостна, много подвижна, послушна и забавна котка. Обича децата.
Бенгальская кошка была выведена путем скрещивания азиатской леопардовой кошки с домашней породой кошек, таких как абиссинская, американская короткошерстная, бирманская кошка и египетский мяу. Бенгальские кошки любящие, преданные и очень отзывчивые по отношению к своим любимым людям. Они выстраивают прочные взаимоотношения со своими владельцами и становятся для них верными друзьями на всю жизнь. Они общаются с людьми и имеют глубокую потребность открыть им свои чувства. Несмотря на рост популярности, бенгальская порода, безусловно, кошка не для всех. Владельцы бенгальских кошек отмечают, что в характере этой породы полностью отсутствует агрессия, даже в малейшей степени.
Поведение и характер: много умни и игриви. Запазили са донякъде дивото в себе си. Податливи на дресировка, могат да се научат сами да включват и изключват лампи, отварят врати, пускат сами водата в тоалетната.
11 МЯСТО АБИСИНСКА КОТКА
Тойгер (Toyger) са най-скъпите домашни котки. Породата е създадена чрез кръстосването на домшана късокосместа котка с бенгалска котка през 1980 година в Калифорния. Приема се като дизайнерска порода котки.
Създателите на породата са искали котка, която да има украска на тигър. През 1993 г. породата е регистирана в TICA, но все още не е призната.
Характер и поведение: добри с мек характер. Много игриви в същото време, подвижни и общителни. Много предани към своите стопани.
5 МЯСТО ШОТЛАНДСКА КЛЕПОУХА КОТКА
В началото на 60-те години на 20 век в САЩ развъдчици на американски късокосмести котки започнали да ги кръстосват с персийки котки в опит за подобряването на типа. Но котенцата, които се раждали, били уникални и имали категорично различен външен вид от този, който се търсел при експеримента.
През 1981 г. Миранда Бикфорд-Смит – баронеса фон Кирхберг, чийто развъдник „Astahazy” е добре известен сред любителите на бирманската късокосместка котка във Великобритания, подарява на съпруга си мъжката персийка с цвят чинчила Jemari Sanquist. Котаракът проявява кавалерски интерес към изящната бирманска късокосместа котка Bambino Lilac Fabergé. И скоро става ясно, че тя очаква котенца. Раждат се 4 малки дами – всичките сребристи на цвят с черен оттенък.
Няколко седмици по-късно баронеса Миранда фон Кирхберг и нейната приятелка Терез Кларк осъзнават, че кръстоската, която се е получила, е изключително сполучлива и переспективна. Комбинацията от двата типа толкова различни породи, впечатляващият им външен вид и чудесен темперамент била с отлични шансове за затвърждаването и отделянето на нова порода.
Поведение и характер: с уравновесен характер, не е агресивна в обкръжение на други котки. Обича да си играе с различни предмети.
Пристрастна статия. Британската котка най-красива 🤣🤣😜 Бурмила, савана, меен кун мноооого по-грозни от тази срещаща се навсякъде котка.