Алармена сигнализация

Алармена сигнализация . В някои случаи аларемната самостоятелна сигнализация може да Ви бъде от голяма полза, например на вилата.
От каква аларма имате нужда?
– с пасивен инфрачервен датчик за движение
– аларма за взлом, която да работи в течение на 5 мин.
– след работа , системата трябва отново да се намира в режим на готовност. При необходимост тя трябва да сработва многократно.
– с ниска консумация на енергия за дългосрочно изполване (6 месеца) в режим на готовност..

Какви материали ще са Ви необходими?
Пасивен инфрачервен датчик за движение, като сензорен датчик за изключване и включване  на светлина. 
Аларма за 12 V. В случая е използван модела  105dB.
Други подробности, като държач за батерии, реле 6 V, изолационни тръби, кабели.
Сега трябва да преправим датчика за движение от 220 V на 12 V.  При повърхностен анализ на схемата установихме, че датчика може да работи при напрежение от 7-8 V до 30 V. При захранване от 12 V трябва да установим реле от 6 V. За целта отваряме датчика : сферичната част се остранява, ако огънем една от опорите. Половинките се държат защипани.
Извличаме дънната платка. Както се вижда датчика представлява пасивен инфрачервен приемник,  който реагира на фоновото инфарчервеното излъчване от околната среда. Обхват на ъгъл до 180 градуса. 


Към точките от лявата страна трябва да подадем захранване. Към  «+» положителения полюс и към  «-» отрицателния от източника на захранване. Към точките от дясно ще сложим бубината на релето. Щатното реле (черната кутя) се демонтира.
Поради липса на място в сферичната част, с помощта на кабели бе изведена бубината на релето в основата на корпуса. Чрез ключа се подава захранване към датчика. Когато датчикът работи, той подава напрежение към бубината на релето. Релето сработва и задейства сирената. Благодарение на релето могат да се закачат повече сирени.

Изглед от долу. Сирената и батерията са свързани чрез терминали. Долу вляво се намира релето. В горния десен ъгъл е ключът.

Системата е готова. ВНИМАНИЕ преди да включите алармата си запушете ушите, въпреки че е с маки размери, алармата е много силна и може да предизвика повреда на слуха.
В съответствие с регулатора на сензора може да зададете време за работа на сирената след включване от 10 секунди  до 8 минути. Датчика установете в помещението, а сирената изведете на вън. За съжаление датчика сработва веднага след получаване на захранване, така че изведете сирената на по скрито място и я включвайте 5 минути след включване на самия датчик.
 
Сензорът се оказа доста икономичен. Съдейки по параметрите: Режим на тока 700 иА Текущ режим на работа на 1.1 mA Current 200mA Siren А просто изчисление показва, че за период от 6 месеца до 3,1 A * ч. Капацитетът на една алкална батерия е 2,5 A * h. Затова през зимата ще са Ви нужни до 16 алкални батерии, свързани помежду си.
Проверка показа, че системата работи, дори когато -32 С.
Тестове  показаха, че :1. При теч се предизвиква фалшива аларма 2. С изолирбанд може да се залепи датчика така, че да образува слепи зони.