Хортензия е любимото цвете на много цветари и едно от най-обичаните растения в градината поради своите красиви, големи цветове. Представлява многогодишен храст с много красиви едри сферични цветове, дълги стъбла и широки листа, които са обикновено зелени и груби на допир.. Цъфти ежегодно от средата на пролетта до късна есен в различни цветове.
Цветовете на хортензията могат да бъдат различни от бяло до розово, лилаво и синьо, като това зависи от киселинността на почвата, в която расте. За да получите синьо цвете, трябва да имате кисела почва, а за розово цвете – по-основна.
Хортензиите са известни също и като растения на любовта и красотата. Те са често избор на градинари и декоратори, които търсят красиви цветя за своите градини или за оформление на букети и цветни композиции.
Хортензиите са много лесни за отглеждане и са подходящи за почти всякакви условия на растеж. Те обичат добре дренирана почва и непряка слънчева светлина. Хортензиите са идеални за засаждане в групи, като могат да се отглеждат и в контейнери.

Хортензия – видове
Съществуват много различни видове хортензии, като в зависимост от вида те имат различни цветове, форми и размери на цветовете, както и различни изисквания за отглеждане. Някои от най-популярните видове хортензии са:
- Едролистна хортензия (Hydrangea macrophylla) – това е един от най-често срещаните видове хортензии с кръгли и големи цветове. В зависимост от киселинността на почвата, цветовете могат да бъдат розови, лилави или сини.
- Метличеста хортензия (Hydrangea paniculata) – този вид хортензия има дълги, конусоподобни цветове, които обикновено са бели или розови. Това е издръжлив вид хортензия, който може да се отглежда в широк спектър от условия.
- Дъболистна хортензия (Hydrangea quercifolia) – има форма на дърво с големи цветове, подобни на свещеници. Листата на този вид хортензия са подобни на листата на дъб, откъдето идва името му.
- Бяла хортензия (Hydrangea arborescens) – познат също, като голяма хортензия и има кръгли, бели цветове. Издръжлива и лесна за отглеждане, подходяща за отглеждане в градини и в контейнери.
- Пълзяща хортензия (Hydrangea anomala petiolaris) – има дълги, гъвкави стъбла, които могат да достигнат дължина до 15 метра. Листата на пълзящата хортензия са зелени и сърцевидни, а цветовете са малки, бели или кремави.
Засаждане на хортензия
За разлика от повечето растения, хортензията обича по-сенчести места. Силната пряка слънчева светлина забавя нейния растеж и съцветията остават с по-малки размери.
Засаждането става на пролет, след като времето се е смекчило и няма вероятност растението да премръзне през нощта. Почвата се подобрява с органични и минерални торове. Важно е да се прекопае мястото преди засаждане за да получим по-рохкава .
Инструкции за правилно засаждане:
- Изкопава се дупка не по-малка от половин метър. Ширината и дължината трябва да са приблизително 50 см, а дълбочината около 60 см.
- Във всяка дупка, приготвена за посаждането се изсипва 1/3 кофа торф.
- Растението се засажда, така че кореновата шия да бъде разположена на едно ниво с почвата.
- След засаждането им растенията се поливат обилно с вода – по възможност дъждовна. В края на май, началото на юни започва подхранването.
Хортензията обича много влагата и затова след поливане се препоръчва да се мулчира*. За мулчиране може да се използват дървесни стърготини или торф.
Отглеждане на хортензия
Поливане
За поливане е подходяща мека вода, а най-добре да е дъждовна. Ако поливате с вода третирана с хлор/ от чешма/ , първо я налейте в открит съд и я оставете да престои, докато хлорът излети. Поливането става сутрин или вечер, когато няма силна слънчева светлина.
Зазимяване
Повечето сортове хортензия не изискват зазимяване, все пак ако сте решили да предпазите растението от студените зимни дни, направете заслон от борови клонки, обърнати с игличките надолу и сухи листа. Отгоре покрийте с щайга или голям кашон.
Цвят на хортензията
Цветът на хортензията зависи от нивото на киселинност на почвата. Когато нивото на Ph е ниско, цветовете са сини. В неутрална почва цветовете са розови. Ако искате да промените цвета на вашата розова хортензия и тя да се обагри в синьо-добавете към водата за три поливания 1 непълна супена лъжица амоняк.
Подхранване на хортензия
Хортензията се наторява два пъти месечно. Подходящи са торове за азалии и рододендрони.
Трябва да се внимава с използването на азотни торове. При прехранване стеблото на растението отслабва и трудно оцелява в студените зимни месеци.
Размножаване на хортензия

Хортензията се размножава чрез разделяне на храста и чрез вкореняване на стъблени резници. Резниците се взимат през лятото от върховете на леторастите, които не носят цвят. Отрязват се на 1 мм под междувъзлие и трябва да имат 3-4 напълно развити листа. Вкореняват се във влажен пясък или в смес от листовка и пясък. Резниците може да се подготвят и вкоренят и през януари-февруари. Тогава младите растения – особено за разсаждане в зелени площи в градини и паркове, се засаждат в саксии, отглеждат се през лятото в студена оранжерия или парник, презимуват там и на следващата пролет се засаждат на открито.
*Мулчът е слой от органичен материал, който се слага около стъблата на растенията. Благодарение на него почвата остава влажна през сухите летни дни; плевелите намаляват; почвената структура се подобрява, тъй като към нея се добавя хумус; растението получава малки количества храна; през зимата почвата се поддържа топла; предотвратява се нараняването на стъблата на дървета и храстите при използване на градинско оборудване; растенията имат по-богата коренова система, тъй като развиват допълнителни корени в мулча.
Болести и вредители при хортенизията
Хортензиите са обикновено здрави и издръжливи растения, но все пак могат да бъдат засегнати от някои болести и вредители. Някои от най-честите проблеми, с които може да се сблъскат хортензиите, включват:
Болести:

- Хлороза – най-често това е недостиг на желязо, което засяга цвета на листата. С развитието на хлороза листата стават жълтеникави, но ивиците остават нормални. Ако не бъде третирана, растението ще отслаби и ще загуби цялата си естетическа красота.
- Сиво гниене – гъбичен произход, който засяга хортензия и започва с разпадане на кореновата система.
- Росянка – гъбично заболяване. Засяга много растения, както градински, така и стайни. Фалшивата плесен се появява като мазни петна с покритие, които постепенно променят цвета си и потъмняват. Причината за това е патоген в почвата. Условията, при които болестта се активира, са високи температури и висока влажност.
- Ръжда по хортензията –
- Появява се като изпъкнало, червеникавокафяво петно по долната страна на листата и по-рядко по стъблата и клоните. Тъй като е гъбичен паразит, с течение на времето тези петна се превръщат в кадифени възглавнички.
Вредители:
- Нематоди гал
- Млечки, паяжини, оранжерийни трипс, камшиче, бръмбар и неговите ларви
- Молец чернокоп
- Гъсеници на пеперудата мистрия
- Ларви на бръмбара комар дългокрак
- Змиорка трева
- Градински охлюви и охлюви
Важно е да се следи растението внимателно и да се предприемат необходимите мерки, ако се забележат някои от горепосочените болести или вредители.
Хортензия – ландшафт дизайн
Хортензиите са чудесни растения за използване в ландшафтния дизайн, тъй като те могат да се използват за създаване на различни ефекти и да допринесат за визуалната привлекателност на градината. Ето някои от начините, по които хортензиите могат да бъдат използвани в ландшафтния дизайн:


- Като групови насаждения – хортензиите могат да бъдат групирани заедно, за да създадат изобилие от цветове и текстури в градината.
- Като бордюри – хортензиите могат да бъдат използвани като бордюри около градинските лехи или по дължината на пътищата, за да създадат ярки, привлекателни акценти.
- Като контрастен елемент – хортензиите могат да бъдат използвани за създаване на контраст с други растения, като например с декоративни треви, храсти или дървета.
- Като централен акцент – хортензиите могат да бъдат поставени в центъра на градината или на кръстовищата, за да създадат ярки, привлекателни точки на фокус във визуалното пространство на градината.
- Като саксийно растение – хортензиите могат да бъдат отглеждани в саксии или други контейнери и да бъдат поставени на терасите, балконите или в други области, където няма много място за градина.
- Като покривно растение – някои видове хортензии, като пълзящата хортензия, могат да бъдат използвани като покривно растение за стени, огради, арки и други структури в градината.
Всички тези начини на използване на хортензиите могат да допринесат за визуалната привлекателност на градината и да й придадат индивидуален характер.